Kedves VIMM Tagok,
Tisztelt Kollégák!
A novemberi VIMM fő témája az idén is a Fővárosi Komplex Rajzverseny.
Helyszín: Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium (1082. Budapest Horváth Mihály tér 8. III. emelet, Nagyterem)
Időpont: 2017. november 18. szombat, 9:30 – 13:00
Kérjük, regisztráljon az alábbi linken, ide kattintva.
Szövegesen: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGxNo4kIgH0njmxYoHBamWFTWSG9heMGCnFqrnCYJacVgxAQ/viewform?ts=59e0a9e2
Információk a programról:
9:30-10:00 Regisztráció és tanúsítványigénylés
10:00 Pásztor Attila, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője üdvözli a részvevőket
10:10 Lánczky Edit, a Budapesti POK főosztályvezetőjének köszöntője
10:15 Csörge Anna Mária, az Oktatási Hivatal Humánpolitikai Főosztály főosztályvezetőjének köszöntője
10:20 dr. Kárpáti Andrea, a MTA-ELTE Vizuális Kultúra Szakmódszertani Kutatócsoport vezetője bemutatja a Moholy-Nagy Vizuális Modulok című kutatás első eredményeit
10:30-12:40 Fővárosi Rajzverseny, 2018.
A Fővárosi Rajzverseny olyan a közoktatást és az alapfokú művészeti oktatást is összevető, kapcsolatba hozó rendszeres szaktárgyi tanulmányi verseny, mely az önképzés, a tudásmegosztás segítése mellett a módszertani kultúrát fejlesztő szaktárgyi programot is jelent. Fontos hálózatépítési és kapcsolattartási lehetőség. A versenyen iskolai, tankerületi fordulóira és fővárosi döntőre való felkészítés a felkészítő tanároknak és a felkészülő versenyzőknek komoly szakmai programot és a fejlesztési célokat tudatosító munkát jelent. A versenyprogram igazodási pontot, programot adhat a szakmai munkaközösségek számára, hiszen az évenként feldolgozásra felajánlott újabb és újabb témák jellegüknél fogva feltárják és összesítik az egy-egy területen elért kompetenciákat.
E tanévben útjára indítunk a designkultúra fogalomkörébe tartozó tematikát- és feladatsort, melynek hátterében az a kézenfekvő szándék húzódik meg, hogy több irányban fejlesszük tehetséges tanulóink képességeit. A felkínált témák és feladatok alkalmasak a problémaérzékeny, azokra reflektálni, cselekedni képes, kezdeményező alkotói attitűd kialakítására, a designer szerepmodelljének (és gondolkodási struktúrájának) megtapasztalására, átélésére.
A feladatok során a diákok ismert és kevésbé ismert képzőművészeti alkotások által inspirálódva térbeli alkotásokat hoznak létre. Ez biztosítja a verseny évről évre megújuló koncepciójának finom átmenetét a kétdimenziós és a háromdimenziós tematika között. A diákok rendelkezésére bocsátott művek stilisztikai, konceptuális és kompozíciós sorvezetőként szolgálnak, áttéve a hangsúlyt a térbeli megnyilvánulásra.
10:30: A verseny témaválasztásának indoklása, bemutatása (I. MPK/EWAE konferencia, MTA Moholy-Nagy Modulok, innováció)
10:50: Stílus-hangzat (művészettörténeti kitekintés: néhány jellemző példával szemléltetve az építészet [térformálás], képzőművészet [e témakörben: festészet], és iparművészet [design] kulturális hálózatképző lehetőségeit és viszonyrendszereit, egymásra következtethetőségeit)
11:10: A témakiírás értelmezésének és feldolgozásának lehetséges módszerei a gyakorlatban. Analógiák a feladat feldolgozásához. (pl. történelmi beágyazottság, funkcióelemzések-sémák, problémafelvetések-válaszok, tér-rajz, látványterv, prezentáció, stb.)
12:10 Kávészünet
12:20: Verseny a Ludwig Múzeumban – a 3. kategória versenyének bemutatása
12:40-13:00 Kérdések és válaszok
A jelenlévőknek igény szerint most is fogunk tanúsítványokat kiállítani, alkalmanként 5 kredit értékkel.
Fontos: szeretnénk, ha minden kedves megjelent, függetlenül attól, hogy kér-e tanúsítványt, aláírná a jelenléti ívet. Ez egy hivatalos dokumentum, amivel igazolnunk kell, hogy a továbbképzésnek számító rendezvény lezajlott. Az önkéntes előadók és szervezők számára is fontos tudni, hányan is gyűltünk össze-egy-egy alkalommal.
Várunk minden kedves régi és új VIMM Tagot!
Üdvözlettel a szervezők:
Kárpáti Andrea, Zombori Béla, Gaul Emil és Gaul-Ács Ágnes
Garamvölgyi Béla, Mészáros Zsuzska, Póczos Valéria