Kedves Kollégák,
a budapesti POK tegnap (2016. 10. 17.) küldte meg az illetékességi körébe tartozó összes Intézmény vezetőjének a rajzverseny kiírását, azzal a kéréssel, hogy szíveskedjenek az Önök számára eljuttatni/továbbítani.
A 3. kategóriát érintően fontos változások kerültek be, érdemes tehát a frissített kiírást elolvasni – illetőleg letölthető innen.
Tisztelt Kollégák!
Közzétettük a 2016/17 tanév versenykiírásait. A rövid, kivonatos tartalmat a kezdőlapon, a teljes terjedelemben közreadottat pedig itt olvashatják, illetve innen tölthetik le.
Lényeges változás az előző évhez képest, hogy a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumhoz tartozik az általános iskolai korosztály mellett a középiskolai is.
A tagozatos/művészeti középiskolák a 3. kategóriában versenyeznek.
A Fővárosi Komplex Rajzverseny olyan a közoktatást és az alapfokú művészeti oktatást is összevető, kapcsolatba hozó rendszeres szaktárgyi tanulmányi verseny, mely az önképzés, a tudás-megosztás segítése mellett a módszertani kultúrát fejlesztő szaktárgyi programot is jelent. Fontos hálózatépítési és kapcsolattartási lehetőség. A versenyen iskolai, tankerületi fordulóira és fővárosi döntőre való felkészítés a felkészítő tanároknak és a felkészülő versenyzőknek komoly szakmai programot és a fejlesztési célokat tudatosító munkát jelent. A versenyprogram igazodási pontot, programot adhat a szakmai munkaközösségek számára, hiszen az évenként feldolgozásra felajánlott újabb és újabb témák jellegüknél fogva feltárják és összesítik az egy-egy területen elért kompetenciákat. A fentiek értelmében a versenyen Fővárosi Pedagógiai Oktatási Központ irányítása alá tartozó településekről az állam, az önkormányzatok és az egyházak által fenntartott iskolák egyaránt részt vehetnek.
A verseny analitikus értékelési rendszere úgy fejleszti a módszertani kultúrát, hogy minden döntőbe jutott versenyzőnek, felkészítő tanárnak és szülőnek korrekt, hasznosítható visszajelzést ad a képességfejlesztésben elért eredményeiről. A verseny egyedisége, komplexitása éppen abban van, hogy legalább két alkotói tevékenységformában elért teljesítményszinteket méri össze öt indikátor alapján párhuzamosan. Így teszi láthatóvá a speciális adottságokat, készségeket és segíti az egyedi fejlesztési programok megtervezését. Meg-ismerhetővé válik a személyes képi megjelenítő- és kifejezőerő irányultsága valamint az értékteremtő kreativitás.
A Komplex Rajzverseny deklarált célja az általános módszertani kultúra fejlesztése mellett a vizualitás területén felbukkanó tehetséges gyerekek felfedezése, képességeik kibontakoztatása, önértékelésük és kreativitásuk fejlesztése, fejlődésük követése. Ez úgy érhető el, ha célnak tekintjük a verseny előző évtizedek alatt kialakult értékrendjének, gyakorlatának, szellemiségének és minőségének megőrzését, továbbgondolását és fejlesztését.
Fontosnak tartjuk a versenyen készült vizuális alkotások archiválását és dokumentálását, ami a későbbi felkészítések, fejlesztések és kutatások alapját képezheti. Az archívum, jellegéből adódóan értékes gyakorló- és tanulóterep a tanárképzésben részt vevő, a rajzfejlődés életkorhoz kötődő szintjeinek változását tanulmányozó egyetemi hallgatóknak is, akik akár a verseny lebonyolításban is komoly szerepet kaphatnak.
A verseny értékelésébe, zsűrijébe a szaktárgyat gondozó szaktanácsadók bekapcsolódása tovább erősítheti az egymástól elszigetelve, különféle iskolatípusokban működő tehetség-gondozó műhelyek képzési profiljának és jelentős eredményeinek felismerését, támogatását és a jó gyakorlatok továbbadását.
Kedves Kollégák,
közzétesszük a Vizuális Mestertanár Műhely (VIMM) októberi foglalkozás-meghívóját:
Kedves VIMM Tagok!
Újra indul a VIMM! Ebben az évben is folytatjuk találkozóinkat, és reméljük ismételten sok régi és új VIMM tag érdeklődését tudjuk majd felkelteni! Első alkalommal egy friss eseményt szeretnénk bemutatni a megjelenteknek. Biztosan mindenki hallotta már, hogy a Vizuális Nevelés nemzetközi Szervezete (International Society for Education through Art (InSEA) nemzetközi konferencián, amit idén Bécsben tartottak, a magyar rajzpedagógusok is megmutatták magukat egy kiállítás keretén belül.
Ezúton is szeretnénk gratulálni nekik a sikeres szereplésükért!
Az októberi VIMM-en Póczos Valéria és Mészáros Zsuzska rendezésében megtekinthetik a győztes pályamunkákat, melyeket Bécsben is kiállítottunk.
Helyszín: Deák17 Galéria. 1052, Budapest Deák Ferenc u. 17. I. emelet
Időpont: 2016. október 15. szombat, 9:30 – 13:00
Kérjük, regisztráljon az alábbi linken: https://goo.gl/forms/tKgagm5Fyt4jrDol1
Információk a programról:
9:30-10:00 Regisztráció és tanúsítványigénylés
10:00-10:20 Májusban elmaradt VIMM tagok előadásai (Benkő Csilla, Dorosmai Erzsébet)
10:20-12:20 A bécsi InSEA konferencián és kiállításon részt vett kollégák beszámolói a külföldi tapasztalatokról
- 10:20: Gaul Emil: Szociális kérdések és a nemi szerepekkel (gender) kapcsolatos előadások
- 10:40: Kárpáti Andrea: A kortárs képzőművészet a rajztanításban – nemzetközi példák
- 11:00: Kovács Hajnalka: Digitális módszerek a vizuális nevelésben: workshopok a konferencián
- 11:20: Mészáros Zsuzska, Póczos Valéria: Környezetkultúra a nemzetközi vizuális nevelésben
- Eközben kávészünet.
12:20-13:00 A MROE Vizuális Projekt pályázatának megtekintése a szerzők tárlatvezetésével
A jelenlévőknek igény szerint most is fogunk tanúsítványokat kiállítani, alkalmanként 5 kredit értékkel.
Változás: nem a helyszínen adjuk ki a tanúsítványokat, hanem azt a regisztráció és a helyszínen, a jelentkezési lap aláírása után készítjük el, és a következő VIMM alkalmával osztjuk ki. Aki ezeket a tanúsítványokat nem tudja átvenni, decemberben postai úton kapja meg az át nem vett igazolásokat. (A múlt tanévben sokan nem jelentek meg a tanúsítványt igénylők közül).
Fontos: szeretnénk, ha minden kedves megjelent, függetlenül attól, hogy kér-e tanúsítványt, aláírná a jelenléti ívet. Ez egy hivatalos dokumentum, amivel igazolnunk kell, hogy a továbbképzésnek számító rendezvény lezajlott. Az önkéntes előadók és szervezők számára is fontos tudni, hányan is gyűltünk össze-egy-egy alkalommal.
Várunk minden kedves régi és új VIMM Tagot!
Üdvözlettel a szervezők:
Kárpáti Andrea, Zombori Béla, Gaul Emil és Gaul-Ács Ágnes